YIPRANMIŞ SAÇ NASIL DÜZELİR VE YIPRANAN SAÇA BAKIM

Bu yazımızda yıpranan saçlara bakım arayan, her insanın saç yapısına uyum sağlayabilecek bakım yöntemleri ve saç neden yıpranır, yıpranmış saç nasıl düzelir, nasıl düzelmez soruları üzerine açıklamalar yapacağız.

Yıpranmış saç nasıl düzelir? sorusunun cevabı çok geniştir çünkü saç neden yıprandıysa ona göre çözümler bulmak gerekir. Yıpranan saçın pek çok nedeni vardır. En çok karşılaşılan nedenler;

  • Saçlarınızı aşırı çok yıkamak
  • Fön, maşa, pres ve benzeri saç şekillendirmeler,
  • Perma, ombre, saç renklendirme ve benzeri kimyasal maddelerle yapılan işlemler
  • Klorlu havuz suları veya tuzlu deniz suyuna maruz kalma vb nedenlerdir.
yıpranmış saç

Bu maddeler en sık karşılaşılan ve saçı çok kısa sürede yıpratan nedenlerdir. Şimdi gelelim yıpranmış saç nasıl düzelir? sorusuna… Yıpranmış saçın düzelmesi için ilk önce bu maddelerin hepsinden uzak durmalısınız veya bunları yaparken dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Mesela saçlarınızı aşırı çok yıkıyor olabilirsiniz, saçlarınıza su zarar vermez fakat kullandığınız şampuanın içerisinde yer alan kimyasal maddeler saçınıza zarar verir. Şampuanların içerisinde, saçınızı temizlemesi için bazı maddeler bulunur fakat bu maddeler saçı temizlerken saçınızdaki doğal yağları da alıp götürür. Bu aşırı yıkama alışkanlığı tekrar ettiği sürece saçınız doğal yağlardan mahrum kalır ve kurumaya yüz tutar. Yukarıdaki diğer maddeler zaten çok yüksek ısıl işlemler ve kimyasal maddeler olduğu için saçınızı yıpratmaktadır. Bu yüzden yıpranmış saç nasıl düzelir diye sormadan önce alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz.

Saçınıza sorun yaratan bu maddelerden vazgeçtikten sonra yıpranmış saç nasıl düzelir diye araştırmalar yapabilirsiniz. Yıpranmış saç ancak büyük bir özveriyle düzelir. Her türlü zararlı etmenden saçınızı koruyarak, düzenli ve sabırlı bir şekilde yıpranan saçlara bakım yapmanız gerekir.

Yıpranan ve Yıpranmış Saçlara Bakım

 Yıpranan saçlara bakım olarak 4 farklı seçenek vardır;

  1. Yıpranan saçlara bakım olarak; saçı kısacık kestirerek kendini toparlamasını beklemek
  2. Kuaförlerde, berberlerde veya güzellik salonlarında yaptırılan günlük ve geçici yıpranan saçlara bakım
  3. Evde bitkisel karışımlar ile yapılan meşakkatli ve sabır isteyen yıpranan saçlara bakım
  4. Yeni nesil evde uygulayabileceğiniz tamamen doğal, katkısız keratin özleri ile uygulanan yıpranan saçlara bakım

Bu seçeneklerin hepsi yıpranan saçlara bakım olarak yapılan ve güçlü etki gösteren seçeneklerdir fakat biz bu seçeneklere biraz eleştirisel bakıyoruz. Saçı onarmak yerine saçlarınızdan vazgeçerek kestirmek, yıpranan saçlara bakım yapmak yerine acımasızca davranmaktır.

İkinci seçenekte yer alan yıpranan saçlara bakımlar ise günü kurtarmak ve anlık olarak saçı nemlendirmek amacıyla yapılan bakımlardır. Fakat genellikle bu bakım türünün içerisinde yer alan kimyasal maddeler saçı günlük nemlendirir fakat uzun süreli olarak baktığımız zaman saçları daha çok kurutan ve yıpranan saçlara bakım çeşididir.

Üçüncü yıpranan saçlara bakım ise tam bir sinir krizi sebebidir. Çünkü bu bitkisel malzemelerin her birini bulmak zaten oldukça zordur. Bu bitkisel kürün ölçüsünü ayarlamak daha da zordur bir türlü istediğiniz kıvam tutmaz. Ya çok yoğun olur saçınızda yayılmaz ya da çok cıvık olur saçınızdan vücudunuza akar. Tüm bunları ayarlayıp saçınıza uyguladıktan sonra en zor kısım olan durulama aşaması başlar ve o yıpranan saçlara bakım olarak hazırlanan bitkisel kür bir türlü saçınızdan arınmaz.

Gelelim son seçenek olan yeni nesil evde keratin bakımına, bu bakım türü yıpranan saçlara bakım olarak en etkili seçenektir fakat bu seçenek biraz dikkat ister. Kullanacağınız ürünün tamamen doğal olduğuna emin olmalısınız. Yıpranan saçlara bakım olarak en çok tercih edilen ürün Liquid Keratin Yıpranan Saçlara Bakım Setidir. Çünkü bu set yıpranan saçlara bakım olarak saç bakım uzmanları tarafından hazırlanmaktadır. Ürünlerinin hepsi Türk ve Uluslararası patent onaylıdır. En çok dikkat çeken yanı ise yıpranan saçlara bakım olarak kullanılan ürünler, Türkiye’nin ilk organik sertifikalı ürünleridir.

Liquid Keratin Yıpranan Saçlara Bakım Seti tüm laboratuar testlerinden geçmiştir. Bu yüzden yıpranan saçlarınıza bakım yaparken bu ürünlere güvenebilir ve gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. Bu set yıpranmış saçlarınıza bakım yapmadan önce saçlarınızın ihtiyacı olan keratin proteini takviyesini yapar. Bu seti düzenli olarak kullandığınız sürece mat, kuru, sert ve zor taranan saçlarınızın yerini, nemli, parlak, hacimli ve kalın saçlar alacaktır. Yıpranan saçlara bakım yaprak saçın pürüzsüz ve ipeksi bir görünüm almasını sağlayacaktır.