Sülfatsız Şampuan

Sülfatsız Tuzsuz ve Paraben İçermeyen Şampuan

Bu makalemizde siz değerli okuyucularımıza parabensiz, tuzsuz ve sülfat içermeyen şampuan nedir, yararları ve ne işe yaradığı, piyasada bulunan sülfatsız şampuan markaları hakkında bu makalemizde size bilgi vereceğiz.

Şampuanlarda güven çok önemlidir. Her gün saç derinize temas eden bir deterjanın ne kadar güvenli olması gerektiği bilinmektedir. Saçları zayıf ve güçsüz kişilerde bu durumun daha fazla önem kazanacağı ortadadır. Dışarıdan alınan en ufak zarar doğrudan saç derisini ve köklerini zayıflatarak dökülmelere ve yavaş uzamaya ya da saçların zayıflamasına sebep olacaktır.

Sülfatsız Şampuan Nedir ve Ne İşe Yarar?

Sülfat kelimesi kimya biliminde kullanılan bir terimdir. Kökeni Fransızca dilinden gelmektedir.  Sülfürik asidin tuzu olarak da tarif edebiliriz. Kimyasal bir tuzun saç derimize vereceği zararın bilincinde iken sülfatsız şampuanın önemi daha da önem arz etmektedir. SLS yani Sodyum Lauryl Sülfat bir yüzey aktif madde ve emülgatör olarak şampuanlarda, diş macunlarında, sıvı el sabunlarında, çamaşır deterjanlarında, vücut yıkama temizleme gibi makyaj malzemelerinde ve yüzlerce kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Buradan da tahmin edeceğiniz üzere sülfatsız şampuanın saçlarımız için ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Fakat, ne var ki bu Sodyum Lauryl Sülfat maddesi uluslararası denetçiler tarafından orta derece tehlikeli sınıf olarak ve tahriş edici bir madde olarak tanımlanmıştır.

sülfatsız şampuan markaları

Neden sülfatsız Şampuan ?

Bu tür madde içeren şampuanların saçınıza çok fazla kalmaması, çok az kullanılması ya da çok sık yıkanmaması gerekmektedir. Hatta saçınıza çok fazla bekletilirse sakıncalıdır. Çünkü saç derisi tarafından emilme fırsatı olmuş olur ve bu şekilde kana karışır. Bu yüzden saç ve saç derisine önem veren kullanıcılar sülfatsız, tuzsuz ve paraben içermeyen şampuan aramaktadır.

Sülfatsız şampuan nedir

Bu madde yani Sodyum Lauryl Sülfat birer şampuanda bulunan kimyasallar ile karıştığında ise kanserojen etkisi gösterir ve büyük bir tehlike arz eder. Hatta üreme sistemini ve cinsel gelişimi engellediği bilinmektedir. Sadece saç ve deri sağlığı için değil sağlıklı bir yaşam için sülfatsız şampuan kullanınız. Ayrıca göz hücreleri tarafından çok çabuk emilir, saç köklerine doğru ilerler ve saç dökülmesini hızlandırır özellikle doğrudan doğruya saç derisine kullanıldığı zaman saç foliküllerine zarar veren oldukça sert bir aşındırıcı diyebiliriz. Buna ek olarak alerjen bünyelerde olan reaksiyonu da tetikleyicidir ve artmasına sebep olur. Kuru ciltlerde ise nem kaybı yaparak daha fazla kuruluğu arttırır.  Bu yüzden uzmanlar, saçlar için Sülfatsız tuzsuz paraben içermeyen şampuan önermektedir. Saç problemlerinin azalması için, Sülfatsız tuzsuz paraben içermeyen şampuan kullanılmalıdır.

Yapılması gereken en doğru şey şampuan satın alırken içerisinde SLS yani Sodyum Lauryl Sülfat bulunup bulunmadığına bakmaktır. Şampuan alırken içinde Sülfatsız tuzsuz ve paraben içermeyen şampuanı tercih etmelisiniz, eğer içeriğinde sülfat varsa almamaya özen göstermelisiniz. Şampuan ne kadar köpürüyorsa o kadar fazla Sodyum Lauryl Sülfat içeriyor demektir ve saçlarınıza o kadar fazla zarar veriyor demektir. Az köpüren şampuanları tercih etmeniz en doğrusu diyebiliriz. Saçlarınızı temizlenmiyor gibi bir yargı oluştursa bile tamamen organik ve sülfatsız şampuanların az köpürmesi sizi yanıltmasın saçınızın temizlendiğini birkaç gün ya da birkaç hafta sonra kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Sülfatsız bebek şampuanı

Sülfatsız Bebek Şampuanı

Özellikle bebekler için sülfatsız şampuan tercih edilmelidir. Sodyum Lauryl Sülfat genellikle büyüklerde %15 oranında şampuanlara katılma hakkı tanınır. Daha fazlasının çok riskli olduğu bilinir ve kanun olarak bu oranda sınırlandırılmıştır. Ayrıca bebek şampuanlarında %5 oranında en fazla olmak kaydıyla müsaade edilmiştir. Buna rağmen çok sık kullanıldığında ve bol kullanıldığında ya da saçta bekletildiğinde saçlara zarar vermesi mümkündür ve kaçınılması gerekir. Uzmanlar tarafından bebek ve yetişkin ebeveynler için “sülfatsız şampuan” kullanılması gerektiğini vurguluyor.

Sülfatsız ya da halk dilinde parabensiz şampuan olarak bilinen bu güvenliği sağlık şampuanları özellikle organik şampuanlar da daha güvenli olmaktadır. Doğal bitkisel ve tamamen organik şampuanlar tercih edilmesi büyük bir avantajdır. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Liquid Keratin Organik Keratin Şampuanı bu yönde tavsiye edebileceğimiz, en güvenli şampuanların başında geliyor. Üstelik uluslararası patentli olan bir firmanın ürünü olması büyük bir güven oluşturuyor. Saç derisinin bakımı beslenmesi ve özellikle kepek, yağlanma ve dökülme olarak problemlerin de çok iyi bir sonuç vermesi, tercih etme sebeplerimizin en başında geliyor.

Sülfatsız Şampuan Çeşitleri

Şampuanda olmazsa olmaz dediğimiz bir madde de sülfatlardır. Fakat sülfatlar arasında da oldukça farklar bulunuyor. Sodyum lorul sulfat bunların en zararlısı oluyor ve devlet yüzde on beşe kadar bunlarda büyüklere olan şampuanlarda izin veriyor. Bebeklerde ise yüzde beş olarak sınır var. 

Ancak amonyum lorul sülfat öyle değil. Çok daha yumuşak çok daha güvenli ve doğal. Bebekler için çok çok uygun bir temizleyici ve köpük yapıcı bir madde.

Amonyum Lauryl Sülfat Nedir

Amonyum Lauryl Sülfat yani (ALS) en yumuşak anyonik aktif bileşendir ve oğal kaynaklıdır. Hindistancevizi ve de palm yağından elde edilir. Duş jellerinin, şampuanların köpürmesine, cildi ve saçı temizlemesine olanak sağlayan bir içeriktir. Saçınıza veya cildinize suyla birlikte duş jelini veya şampuanı uyguladığınızda, Amonyum Lauryl Sülfat miseller oluşturur. Miseller kirli bölgeler üzerine sabitlenirler. Daha sonra su ile durulamada, kirler vücuttan uzaklaştırılır.

Amonyum laurol Sülfatı Diğer Sodyum Laurol Sülfat maddelerle karıştırmayın!

Dikkat edilmesi gereken önemli bir konu, sülfatlı şampuan ve duş jellerinde yer alan diğer maddeler:  Sodyum Lauryl Sülfat (SLS) ve Sodyum Laureth Sülfat (SLES).

Bu maddeler cilt için daha tahriş edicidir. Palm ve hindistancevizi yağı gibi doğal kaynaklardan elde edilmezler. Sülfürik trioksit ve klorosülfürik asitten oluşturulurlar. Cilt üzerinde alerjik reaksiyonların çoğuna neden olurlar ve cildin kuruyup tahriş olmasına yol açarlar…

Yanlış anlamalara dikkat edilmeli!

Amerika’da kozmetik içeriklerin ve sülfatlı şampuanların zararlarını iyi değerlendiren Cosmetic Ingredient Review’un yaptığı bir araştırmaya göre, ALS içeren 6,8 milyon şampuan kullanımında yalnızca bir kaç kişide alerjik yan etki belirlenmiştir. HERA (Human and Environmental Risk Assessment –Avrupa İnsan ve Çevre Risk Değerlendirme Kuruluşu) tarafından yapılan araştırmalar, Amonyum Lauryl Sülfat’ın ciltte toksik bir etkisinin olmadığını, kanserojen bir risk içermediğini ciltte hassasiyete neden olmadığını gösterdi. Çevre açısından HERA tarafından yapılan araştırmalar, aynı zamanda Amonyum Lauryl Sülfat içeren yani  ”Sülfatsız Şampuan”ların geri dönüşümlü olduğunu ve standart atık su yöntemiyle, %95-98 arasında bir parçalanma oranı bulunduğunu gösterdi.

Sülfatsız ve parabensiz şampuanlar hakkında daha fazla bilgi için ” sülfatsız şampuan ” veya ‘Sülfatsız Şampuan Fayfaları Nelerdir ?” adlı makaleyi okuyabilirsiniz.