EVDE SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

 Evde Saç bakımı yaparken genellikle hepimizin aklına takılan alelâde birkaç soru var. Bunlar: “Saç bakımı nasıl yapılır?, Neden saç bakımına ihtiyaç duyuyorum?, Neden saçlarımıza bakım yapmak bu kadar önem teşkil ediyor?”. Bu soruların yanıtını sizler için uzun ve geniş araştırmalar neticesinde derledim. Elbette bu araştırmaları da dünyada saç üzerine biyoteknolojik bilimselliği ile ön plana çıkmış bi’ takım otoritelerden elde ettim.

Saçımızın durumu genel sağlığımızın güçlü bir yansımasıdır, sağlığımız hakkında saçlarımız  bi’ takım doneler elde edilmesine sebebiyet verebilir. Saçlarımızın görünümü, vücudumuzun sağlığını korumak için yeterli miktarda vitamin ve besin alıp almadığımızın iyi bir göstergesidir. Bu yüzdendir ki; saçlarımızın bize söylediklerine dikkat etmeli, her dâim saç bakımına özen göstermeliyiz.

Bakımlı saçlar; genellikle yukarıda bahsettiğim üzere, sağlıklı bir vücudun güçlü bir göstergesidir demiştim.  Saçlarımız kuru, kırılgansa ve kolayca koparsa; beslenirken yeterli miktarda vitamin ve besin desteği almadığımız anlamına gelir yahut vücudumuz belli bir sebepten dolayı doğru şekilde, olması gerektiği gibi çalışmıyor demektir. Her iki durumda da sağlıksal durumumuzla ilgili düşünmemiz gerekir. Yeterince lafazanlık yaptığımı düşünüyor, siz değerli okurlarımı pek fazla abondone etmeden asıl mühim konumuz olan ” saç bakımına “ geçmekte fayda görüyorum.

Hepimizin bildiği üzere saçlarımız bize özgüven kazandıran en önemli yapılarımızdan birisidir. Genellikle sıkıntıya düşerek kendimize şu soruyu sorduğumuzun da bilincindeyim: “Saçlarıma nasıl bakım yapmalıyım?”. Aslında basit bir soru lâkin madde madde irdelemekte fayda var. Gelin hep beraber bahsettiğim sorunun yanıtına bir göz atalım.

  • Saçlarımızda kesinlikle kimyasal herhangi bir madde kullanmayalım.
  • Saçımızı ılık ya da sıcak bir suyla yıkamak yerine daha parlak ve canlı saçlar için ılık suyu yeğleyelim.
  • Saçlarımızı haftada 2-3 kez yıkayalım, çok fazla abartıya kaçmayalım.
  • Saçlarımızı düzenli olarak kestirmekte fayda var.
  • Tırnak ve cilt gibi uzuvlarımız için gerekli vitaminler elbette saçlarımız için de gereklidir.
  • Saçtaki yağlı görünümü azaltarak hacim veren kuru şampuanlar kullanmayı tercih edelim.
  • Güneşten mümkün mertebe saçlarımı korumaya çalışalım.
  • Stresten, endişeden uzak durmaya çalışalım sadece saçlarımız için değil zihinsel sağlığımız için de bunu yapmalıyız.
  • Kafein almak başka bi’ deyişle kahve tarzı içecekler içmek saçların daha çok dökülmesine engel olacaktır.
  • Keratin bir protein olduğundan dolayı keratin içeren saç bakım ürünlerini kullanmak saç bakımında önemli bir adım kaydetmemize neden olur.

Hepimiz bunlara uyduğumuz takdirde sağlıklı saçlar elde etmek her halükarda sübut edecek, buna bağlı olarak başarılı saç bakımını gerçekleştirdiğimizden dolayı yüzümüzden gülümseme eksik olmayacaktır. Hayatın pozitif yanları dururken, negatif yanlarıyla uğraşmak hayatımızı yıpratmaya meyillidir; bizler de şimdi saç bakımıyla ilgili üstünkörü ve muazzam faydalı olacak bilgiler edinerek hayatın pozitif tarafında yer almaya çalışmış olduk. Kıymetdeğer okurlarım; bu makalemde sizlere saç bakımını sizi sık boğaz etmeden, aşırı teferruata girmeden anlatmaya çalıştım; umarım okuduktan sonra memnun kalırsınız. Sağlıcakla ve mutlulukla kalın.

Leave a Reply

Spam Protection by WP-SpamFree Plugin